Start arrow o. Michał Tomaszek arrow Męczennicy z Peru

GOŚCIMY

Odwiedza nas 1 gość

ODWIEDZINY

Od 9.05.2009:462020
Advertisement
Męczennicy z Peru Utwórz PDF Drukuj

Błogosławieni:

o. Zbigniew Strzałkowski z Zawady koło Tarnowa
o. Michał Tomaszek z Łękawicy koło Żywca

Obaj zakonnicy należeli do krakowskiej franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Od 1988 roku prowadzimy misje w Peru (Lima, Chimbote, Pariacoto). Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. Zbudowali instalacje wodne i kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w całym regionie cholerą.

9 sierpnia 1991 roku terroryści z maoistowskiego ugrupowania o nazwie "Sendero Luminoso" (Świetlisty Szlak) otoczyli klasztor, związali ojców Michała i Zbigniewa i wywieźli samochodami za wioskę. Tam, dwoma strzałami w tył głowy, zabili zakonników. Przywódcy Świetlistego Szlaku oskarżyli ich o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian!

Wieść o męczeńskiej śmierci franciszkanów szybko obiegła świat i dotarła do Ojczyzny. Jeszcze w sierpniu 1991 roku rząd Peru pośmiertnie uhonorował ojców Michała i Zbigniewa najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem "El Sol del Peru" (Słońce Peru). Pochowano ich w kościele w Pariacoto.

W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Aktualnie proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie, w Kongregacji ds. Kanonizacji.

Corocznie w parafiach Sług Bożych wierni modlą się o ich rychłą beatyfikację.

Ponieśli oni bowiem męczeńską śmierć za Chrystusa. Nie wyrzekli się wiary, nie porzucili swej misji, do czego namawiali ich terroryści.